اوریفیس (Orifice)

به احتمال زیاد تا به حال به دفعات نام اوریفیس پلیت را در صنایع مختلف شنیده اید. این تجهیز علی رغم سادگی در مکانیزم و ساختار، بسیار پر کاربرد می باشد.

اوریفیس پلیت یک ورق معمولا فلزی می باشد که عمود بر لوله و بین دو فلنج قرار می گیرد و حفره یا حفره هایی روی آن جهت عبور سیال ایجاد می گردد. اوریفیس ها به دو دسته کلی (RO (Restriction Orifice و (FE (Flow Element تقسیم می شود.

Restriction Orifice اوریفیس محدود کننده

این نوع از اوریفیس ها برای محدودسازی و کاهش فشار خط و ایجاد فشار بالادست و پایین دست استفاده می گردد.

استفاده دیگر این نوع از اوریفیس ها برای پایدار نمودن تلاطم و اغتشاشات سیال در خط می باشد تا موجب تنش مکانیکی کمتر و استهلاک پایین تجهیزات مکانیکال و ابزاردقیق شود.

این نوع از اوریفیس ها می توانند تک حفره ای (Single Hole) یا چند حفره ای (Multi Hole) و همچنین یک مرحله ای (Single Stage) و یا چند مرحله ای (Multi Stage) باشند.

از اوریفیس های Single Hole معمولا جهت محدود سازی فشار استفاده می گردد. به این صورت که قطر حفره بر اساس میزان کاهش فشار مورد نظر تعیین می شود. گاهی این کاهش فشار با یک پلیت محقق نمی شود و می بایست چند اوریفیس پلیت را پشت سر قرار داد و کاهش فشار مد نظر طی چند مرحله حاصل گردد.

از اوریفیس های Multi Hole جهت کاهش نویز صوتی استفاده می گردد. در فرآیند هایی که سرعت عبوری سیال خیلی بالا باشد (بسته به نوع سیال معمولا بالاتر از 15 متر بر ثانیه) امکان ایجاد نویز صوتی وجود دارد که در صورتی که میزان آن بالا تر از 90 دسی باشد باعث آسیب به شنوایی کاربر می شود. همچنین این نوع ها می تواند منجر به ایجاد خطا در اندازه گیری تجهیزات ابزاردقیق مبتنی بر مکانیزم آلتراسونیک شوند.

%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%b3-%d9%be%d9%84%db%8c%d8%aa2

Flow Element Orifice اوریفیس اندازه گیری فلو (دبی)

اساس کار این نوع از اوریفیس ها به این صورت است که یک اختلاف فشار را در لاین ایجاد کرده و سپس با اندازه گیری این اختلاف فشار توسط ترانسمیتر اختلاف فشار و رابطه مستقیم اختلاف فشار با فلو، دبیِ جریان عبوری تعیین می گردد.

فشار در بالادست و پایین دست اوریفیس توسط تپ های که روی فلنج ها دو طرف اوریفیس قرار دارد، توسط تیوب به ترانسمیتر اختلاف فشار اعمال می گردد. اوریفیس پلیت های تایپ FE به سه دسته زیر تقسیم می شوند

متمرکز (Concentric) :در این حالت، حفره در وسط اریفیس قرار می گیرد. این نوع از اوریفیس ها برای اندازه گیری هوا، آب، بخار و گاز استفاده می شود. قطر این حفره که Bore  نامیده می شود بسته به میزان اختلاف فشار مورد نظر تعیین می گردد.

لازم به ذکر است به نسبت Bore به قطر پایپ Beta می گویند و بالاترین دقت اندازه گیری به ازای Beta بین 0.4 تا 0.6 حاصل می گردد.

بیرون از مرکز (Eccentric): در این حالت حفره ایجاده شده پایین تر از مرکز پلیت قرار می گیرد. برای مواد سیال های هیدروکربنی با گرانروی بالا از این حالت استفاده می‌شود.

علت این مهم این است که سیال های ویسکوز میل به حرکت در کف لوله دارند و طراحی این نوع اوریفیس نیز بر این مبنا می باشد. در این حالت، سوراخ به شکل نیم دایره و پایین قرار می گیرد.

همان طور که ملاحظه می‌کنید، این سوراخ مقداری بزرگتر بوده و سطح مقطع بیشتری را پوشش می‌دهد.

سگمنتال (Segmental) :در این نوع از این اوریفیس ها حفره بصورت نیم دایره در پایین پلیت قرار می گیرد.  مورد استفاده این اوریفیس پلیت ها مواد چند فازی و دارای ذرات جامد معلق و همچنین لجن، دوغاب و .. می باشد.

در صنایع فولاد و فزات غیر آهنی بدلیل اینکه براده و ذرات جامد معلق در سیالات وجود دارد استفاده از این اوریفیس ها در الویت می باشد.

%d8%a7%d9%88%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%b3-%d9%be%d9%84%db%8c%d8%aa-3

انواع اورفیس پلیت