تلفن : ۸۸۴۸۰۷۹۵ (۹۸۲۱+) | آدرس : تهران، خیابان بخارست، کوچه سوم، پلاک 28، طبقه دوم ،واحد هفت | کد پستی : 1513633919

سنسور دما

مزایای استفاده از سنسور های دما نسبت به ترمومتر های آنالوگ سوئیچ دار

یکی از مهمترین موارد در صنعت کنترل دمای فرآیند در محدوده مورد نظر می باشد. به طور معمول به هنگام کاهش دما از دمای عملکرد می بایست منبع تولید کننده گرما وارد فرآیند شده و انرژی مورد نیاز را فراهم گرداند.

این منبع تولید کننده گرما  می تواند یک لامپ در دستگاه جوجه کشی، یک هیتر در موتورخانه ، مشعلی در یک کوره و … باشد. در موارد افزایش دما نیز استفاده از فن ها و ماشین های برودتی (کمپرسور) امری متداول است.

نکته مهم زمان وارد شدن این تجهیزات به فرآیند می باشد که توسط ترموسوئیچ ها و یا کنترلر های دما انجام می گیرد.

به این ترتیب که دمای مورد نظر به عنوان Set point توسط کاربر تنظیم گردیده و به هنگام رسیدن دمای فرآیند به نقطه Set point کنتاکت تحریک و به طور مثال هیتر روشن می گردد.

برای داشتن یک کنتاکت در یک دمای مشخص میتوان از سنسور های دما (ترموکوپل یا RTD) به همراه کنترلر و یا ترمومتر های آنالوگ سوئیچ دار استفاده نمود.

1

از مزایای استفاده از سنسور های دما به همراه کنترلر به جای ترموسوئیچ های آنالوگ میتوان به موارد زیر اشاره  نمود.

دقت بسیار بالاتر ( دقت سنسور های دما به طور معمول زیر 0.1% می باشد و برای ترمومتر های آنالوگ معمولا 1% است)

 

محدوده دمایی بسیار وسیع تر (ترمومتر های آنالوگ قابلیت اندازه گیری دما تا نهایتا 800 درجه سلسیوس را دارند در حالیکه ترموکوپل ها امکان اندازه گیری دما های بالای 2000 درجه سلسیوس را دارند)

 

زمان پاسخ دهی بسیار کمتر (بسته به میزان حساسیت زمان عکس العمل)

 

قیمت مناسب تر

 

امکان ثبت دما در مقاطع زمانی مختلف (Data logger) توسط کنترلر دما (به طور مثال دما توسط کنترلر در 72 ساعت گذشته در مقاطع زمانی هر 30 دقیقه ثبت و گردد)

شرکت (ایساتیس فرآیند ابزار/دقیق فرآیند کنترل) امکان تامین سنسور های دمای RTD و (K,J,S,R,…) Thermocouple بصورت تحویل فوری به همراه کنترلر و یا ترانسمیتر و Thermowell را دارا می باشد.